Rozluźnij swój brzuch

Rozluźnij swój brzuch

Mamy za sobą całe lata wciągania i napinania go. Ukrywania i ściskania pod bielizną wyszczuplającą. Opasania pasami odchudzającymi i deformowania w gorsecie. Nasz brzuch nie ma w życiu łatwo. Przez lata dzielnie znosi nasze pomysły – jednak do czasu.
Dlaczego to takie niebezpieczne?
  1. Po pierwsze wciąganie brzucha utrudnia pracę przeponie, co ma oczywiście kolosalny wpływ na to jak oddychamy. Zaburzenia pracy przepony wpływają na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Trzewia poruszają się w górę i w dół pod wpływem pracy przepony co jest ich swoistym masażem. Swobodny ruch brzucha i pakietu jelitowego zdecydowanie przyczynia się do zdrowszego i lepszego funkcjonowania układu pokarmowego
  2. Po drugie wciągnięty/ napięty brzuch spycha w dół narządy wewnętrzne, co będzie zwiększało ciśnienie śródbrzuszne. To ciśnienie w sposób znaczący oddziałuje na mięśnie dna miednicy niestety doprowadzając do ich przeciążenia.
  3. Po trzecie mięsień poprzeczny brzucha powinien spontanicznie włączać się do pracy w korelacji z mięśniami dna miednicy i przeponą (prekontrakcja) w odpowiedzi na jakiś nagły ruch (np kaszel, kichnięcie lub dźwignięcie przedmiotu). Ten odruch może zostać zaburzony jeśli będziemy stale doprowadzać do jego napinania, a to przełożyć się może na brak właściwej stabilizacji kręgosłupa i narządów miednicy mniejszej.
  4. Po czwarte, napinanie brzucha zdecydowanie ma wpływ na postawę ciała. Dochodzi do tylopochylenia miednicy, obniżenia i zamknięcia klatki piersiowej, zaokrąglenia barków oraz zmiany kształtu krzywizn kręgosłupa.
Czy warto dla płaskiego brzucha fundować sobie zaburzenia trawienia, zaparcia, bóle kręgosłupa i nietrzymanie moczu? Zdecydowanie nie warto.

Dodaj komentarz